1988-1991ÉRA SQUARE DANCE 

 

zpět do historie

1987 jsme po vystoupení v Parku Kultury Julia Fučíka („Fučíkárna“) seděli na pivu v zahradní restauraci, když mi Rudolf Vokoun přinesl dva malé barevné americké (!!) sešitky s názvem Basic a Mainstream Movements of Square Dance. A byl to blesk z čistého nebe. Více než 70 figur a pohybů, díky nimž je možno s tanečníky kouzlit a motat jako s Rubikovou kostkou. Ale jak? Jaká je souvislost? Jak to na sebe navazuje? Jak se to calleruje? Jak se to učí? Jaké je k tomu hudba? Hodně nás to chytlo a nejvíc asi mě… Ruda přinesl další knížku z Univerzitní knihovny – „A Time to Dance“ od Richarda Newella.

Knížka o americké taneční historii. Square dance, kentucky running set, big circles, clogging. A na konci bylo asi 35 adres různých tanečních organizací, klubů, callerů. Napsal jsem na všechny! A  začala nám chodit pošta z USA!! Dopisy, magnetofonové kazety, gramofonové desky. A začali o nás psát americké square dance časopisy. A tím se o nás dozvěděly evropské (německé) square dance kluby, které vznikly díky americkým vojákům hned po II. světové válce a měly zájem se s námi setkat a pomoci nám. Dostat se za Železnou oponu… do nebezpečné komunistické říše zla… Ale my jsme je předešly. Přijeli jsme za nimi do Německa sami!  To bylo tak, milé děti.

Cestou na Country bál ve Frenštátu nás dohonila skupinka motorkářů z Německa. Zaujala je naše děvčata. Přišli na bál, pak se setkali ve Strakonicích a za tři měsíce složili na můj účet asi 4.000 západoněmeckých marek což v té době uvolněný režim akceptoval a povolil vycestovat dvaceti nadšeným lidičkám na týden do NSR. A tam jsme uviděli prvně Square Dance. To bylo v létě 1988. Ten klub se jmenoval Dip-n-Divers a byl z Mnichova. Calleroval Toni Sedlmayer. A vzniklo velké přátelství. Zasypali nás pozornostmi, deskami, košilemi, peticoat, popisy, bola na košile, spony na opasky, atd. A my jsme se rozhodli rozšířit square dance i ve Východní Evropě. V ČSSR.

V prosinci 1988 jsme v KD Ládví zorganizovali Setkání callerů, neboť měl přijet sám samojediný Toni Sedlmayer. A přijel. A koukal jak blázen na mladé lidi, kapely, klobouky a liščí ohony, opasky s kolty ve čtverylce. A nadšení, mládí, energii…a my jsme jako Caramella tančili podle jeho nápovědy a ukazovali Square Through Four a Ferris Wheel…a pak hrála živě kapela a Toni calleroval pro všechny v sále…a pak viděl kankán a majoretky.

Na jaře 1989 přijel za námi do sálku v Nebušicích plný autobus západoněmeckých nadšenců pro square dance. A psali o nás jako úplné raritě. A přijelo 50 tanečníků z Mnichova do Ládví na 1.mezinárodní country bál. A za měsíc 70 tanečníků z Hamburku na 2.mezinárodní country bál.

V létě  přijel caller a cuerka z Holandska a tak vězte, milé děti, že první round dance v Čechách se učil na Řípu v srpnu 1989! Natočili jsme na Stalinově pomníku na Letné výukovou kazetu Basic program. A ještě komunistické časy stihli Country Cloggers, mnichovští cloggeři pod vedením Moniky Zoeller. Tancovali v říjnu v našem klubu v Čáslavské ulici a my jsme tam měli premieru cloggerského Snížku. (Ale to nebylo naše první cloggerské předtančení, tím byl „John Hardy“ z roku 1988 ve Strakonicích, ale o tom více až v Éře cloggingu…)

A přišel 17.11.1989. A my jsme měli country bál v Čáslavské.

Na trénincích jsme makali jen square dance. A v prosinci vyrazili zbořit svět do Vídně, do klubu rakouských square dancers. Na klopě s českými fáborky svobody…a v lednu 1990 vyrazili maturovat do Mnichova. Říká se tomu Graduace a bylo to rovnou z Mainstreamu.

Nacvičili jsme 8 párové předtančení Dip-n-Dive, ukazovali naši Rosalieś boat, Snížek, mažoretky, kankán. Jela s nám i kapela Větrolam pod vedením Honzi Klocperka. A dostali jsme vysvědčení, že jsme z Východu první klub který ho získal. Dmuli jsme se pýchou…a začali šířit square dance i u nás.

S Vladem Grežem jsme založili ve dvou Asociaci square dance v ČSSR, ale museli jsme pak projít ohněm voleb než jsem byl v létě 1990 zvolen na rok jejím presidentem. Tančili jsme square dance se stovkou dalších českých škváristů (jak Caramella pokřtila tanečníky square dance) na Truck festivalu na Strahově. Graduovali jsme Petronellu v Lucerně na 100.country bále Jasana Bonuše. Učili jsme české callery. Natočili jsme na video Mainstream. A já jsem měl 3x týdně callerování v různých pražských klubech…a jezdili jsme square dance učit Petronellu do Bratislavy. To už se mnou jezdila Jarka Skřivanová. Vzali jsme se 17.11.1990 a byla to veskrze svatba ve stylu square dance. Ještě hned po obřadu jsme na Staroměstském náměstí tančili na singing calls.

Spolu jsme už jako novomanželé zorganizovali na jaře 1991 Pragueś calling – setkání tanečníků square dance z Evropy v Praze na Žofíně!! Pronajali jsme si jej na dva dny! Přijelo 250 tanečníků z Německa a 250 tanečníků z ČR. Využili jsme je a ti nejlepší ukazovali své předtančení. Tři čtverylky ukazovali Českou besedu, pan profesor František Bonuš učil historické country dances, country ukázal Country hell a strakonická Rozálie, clogging Country cloggers, Petronella a Caramella (Breakdown). Přes šedesát čtverylek tančilo pátek večer a celou sobotu. V neděli tančilo 30 čtverylek na Staroměstském náměstí. To byl vrchol caramellího square dance. Jasan Bonuš označil square dance za slepou uličku vývoje. A já nechápal proč. Pochopil jsem to až za dva roky, kdy square dance málem rozložil a zničil Caramellu…

Na konkurs do Caramelly přišlo v roce 1989 stodeset zájemců. Přišli třeba Pavel a Lenka Jedličkovi, Denisa, Miládka, Pepa Sikora, Pavel „Budík“ Budař, Petr Mikulenka, Láďa Bartoň,

Sepsal Jeff.

 • Milovali jsme čtverylky. Old time square dancing. 1986 country bál v Turnově - Rosalieś boat! » Click to zoom ->

  Milovali jsme čtverylky. Old time square dancing. 1986 country bál v Turnově - Rosalieś boat!

 • Léto 1988 PKOJF - co je to SQUARE DANCE? » Click to zoom ->

  Léto 1988 PKOJF - co je to SQUARE DANCE?

 • léto 1988 - Caramella v Bavorsku - Mnichov » Click to zoom ->

  léto 1988 - Caramella v Bavorsku - Mnichov

 •  » Click to zoom ->
 • Caramellí badges 1990 » Click to zoom ->

  Caramellí badges 1990

 • Jaro 89 - Setkání Východu a Západu v Nebušicích » Click to zoom ->

  Jaro 89 - Setkání Východu a Západu v Nebušicích

 • Skutečně historická chvíle v dějinách Caramelly!! » Click to zoom ->

  Skutečně historická chvíle v dějinách Caramelly!!

 • Toni Sedlmayr v Praze - první skutečný caller moderního square dance - 8.12.1988 KD Ládví » Click to zoom ->

  Toni Sedlmayr v Praze - první skutečný caller moderního square dance - 8.12.1988 KD Ládví

 • Toni po krk v Caramelle a východním westernu... » Click to zoom ->

  Toni po krk v Caramelle a východním westernu...

 • Po kankánu » Click to zoom ->

  Po kankánu

 • Tady jsme dva roky zkoušeli square dance, v sálku Dopravních podniků v ulici Na bojišti. Dobová výzdoba! 1988-1989. Ani nám to tenkrát nepřišlo nějak zvláštní... » Click to zoom ->

  Tady jsme dva roky zkoušeli square dance, v sálku Dopravních podniků v ulici Na bojišti. Dobová výzdoba! 1988-1989. Ani nám to tenkrát nepřišlo nějak zvláštní...

 • Já a Vlado Grežo 1990 » Click to zoom ->

  Já a Vlado Grežo 1990

 • Nejen square dance , ale i clogging! » Click to zoom ->

  Nejen square dance , ale i clogging!

 • Naše svatba s Jarkou - 17.11.1990 na Staroměstském náměstí » Click to zoom ->

  Naše svatba s Jarkou - 17.11.1990 na Staroměstském náměstí

 • Rozséváme semínka square dance v Čechách, na Moravě i na Slovensku... » Click to zoom ->

  Rozséváme semínka square dance v Čechách, na Moravě i na Slovensku...

 • Graduaca z Mainstreamu v Mnichově - leden 1990 » Click to zoom ->

  Graduaca z Mainstreamu v Mnichově - leden 1990

 • Caramella v televizi - square dance » Click to zoom ->

  Caramella v televizi - square dance

 • Zorka a Budík » Click to zoom ->

  Zorka a Budík

 • Caramella tančí na Štvanici, centrální tenisový dvorec na velkém country festivalu "Country Arena" » Click to zoom ->

  Caramella tančí na Štvanici, centrální tenisový dvorec na velkém country festivalu "Country Arena"

 • "Country Arena" americké jeepy provezly country majoretky... 1989 » Click to zoom ->

  "Country Arena" americké jeepy provezly country majoretky... 1989

 • Loučení s Caramellou » Click to zoom ->

  Loučení s Caramellou

 • Obrovský Truck festival na Strahově! 50.000 návštěvníků za 3 dny. 1990 » Click to zoom ->

  Obrovský Truck festival na Strahově! 50.000 návštěvníků za 3 dny. 1990

 • Caramella na jaře 1989 - táhneme z metra na Štvanici » Click to zoom ->

  Caramella na jaře 1989 - táhneme z metra na Štvanici

 • Farma huculských koní na Zmrzlíku upravená pro filmové účely nám poskytla možnost pěkných stylových fotek - 1991 » Click to zoom ->

  Farma huculských koní na Zmrzlíku upravená pro filmové účely nám poskytla možnost pěkných stylových fotek - 1991

 • Country festival v Rakousku - Traunstein - 1991 - nám poskytl možnost odrazit se od dna a vletět do světa show, cloggingu a na prkna evropských country festivalů...Díky pane Nevado! » Click to zoom ->

  Country festival v Rakousku - Traunstein - 1991 - nám poskytl možnost odrazit se od dna a vletět do světa show, cloggingu a na prkna evropských country festivalů...Díky pane Nevado!